শনিবাৰ, ৩১ জুলাই, ২০২১

NewsFile Institute
Home / Big Picture Stories  / নগদ ধন ক’ভিডৰ বাহক !

নগদ ধন ক’ভিডৰ বাহক !

কনফেডাৰেশ্যন অব অল ইণ্ডিয়া ট্ৰেডাৰ্ছৰ ডিজিটেল পেমেণ্টত অগ্ৰাধিকাৰ দিয়াত গুৰুত্ব

নতুন দিল্লী, ৪ অক্টোবৰঃ ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে মুদ্ৰা নোটবোৰ  কৰ’নাৰ সম্ভাৱ্য বাহক বুলি ইঙ্গিত দিছে বুলি দাবী কৰি আজি ক’নফেডাৰেশ্যন অব অ’ল ইণ্ডিয়া ট্ৰেডাৰ্ছ (চিএআইটি)-এ চৰকাৰক ডিজিটেল পেমেণ্ট ওপৰত প্ৰয়োগ কৰা মাছুল সমূহ উঠাই দিবলৈ আৰু মাফ কৰিবলৈ অনুৰোধ জনায়।
চিএআইটিয়ে বিত্তমন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণক সমগ্ৰ দেশত ডিজিটেল পেমেণ্ট গ্ৰহণৰ বাবে এক “ইনচেণ্টিভ” আঁচনি আৰম্ভ কৰিবলৈ অনুৰোধ জনায়।
“ডিজিটেল লেনদেনৰ বাবে আৰোপ কৰা বেঙ্ক মাছুল মাফ কৰিব লাগে আৰু চৰকাৰে বেঙ্ক মাছুলৰ সলনি পোনপটীয়াকৈ বেঙ্কক ৰাজসাহায্য প্ৰদান কৰিব লাগে,” ক’নফেডাৰেশ্যনে কয়।
” এনে ৰাজসাহায্য চৰকাৰৰ ওপৰত বিত্তীয় বোজা নহ’ব; আনহাতে ই বেংকনোটৰ মুদ্ৰণৰ ওপৰত হোৱা ব্যয় হ্ৰাস কৰিব ৷”
মুদ্ৰা নোটৰ ব্যৱহাৰৰ ওপৰত স্পষ্টীকৰণ
এই ফলাফলটো চিএআইটি-এ ২০২০ চনৰ ৯ মাৰ্চত সীতাৰমণলৈ মহামাৰীৰ সময়ত নগদ ধনৰ ব্যৱহাৰৰ ওপৰত স্পষ্টীকৰণ বিচাৰি পত্ৰ লিখাৰ পাছত আহিছিল।
অৱশ্যে,পত্ৰখন ৰিজাৰ্ভ বেংক অব ইণ্ডিয়ালৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল, যি চিএআইটি-ক দিয়া উত্তৰত এই বুলি উল্লেখ কৰিছিল যে নগদ ধনবোৰ কৰ’না ভাইৰাছৰ বেক্টেৰিয়া আৰু ভাইৰাছৰ বাহক হ’ব পাৰে, আৰু সেয়েহে মুদ্ৰা সঞ্চালন পৰিহাৰ কৰিবলৈ অধিক পৰিমাণৰ ডিজিটেল পেমেণ্টৰ ব্যৱহাৰ কৰা উচিত, কনফেডাৰেশ্যনে এনেদৰে কয়।
ইয়াৰ ওপৰিও, চিএআইটি-এ উল্লেখ কৰে যে ২৯ আগষ্ট, ২০১৯ ত প্ৰকাশ কৰা ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কৰ বাৰ্ষিক প্ৰতিবেদনত-এপেক্স বেঙ্কে উল্লেখ কৰিছিল যে “প্ৰচলন থকা নোটৰ মূল্য আৰু পৰিমাণ ২০১৮-১৯ চনত ক্ৰমে ১৭ শতাংশ আৰু ৬.২ শতাংশ বৃদ্ধি হৈ ২১,১০৯ বিলিয়ন আৰু ১০,৮,৭৫৯ নিযুতলৈ বৃদ্ধি হৈছিল”৷

(IANS)