দেওবাৰ, ২৫ জুলাই, ২০২১

NewsFile Institute
Home / Big Picture Stories  / ক’ভিডত মৃত ৰোগীয়ে পাব সাহায্য

ক’ভিডত মৃত ৰোগীয়ে পাব সাহায্য

ক’ভিডত আক্ৰান্ত হৈ মত্যু হোৱা লোকৰ পৰিয়ালক সাহায্য দিব চৰকাৰে

আগৰতলা, ২১ অক্টোবৰঃ মুখ্যমন্ত্ৰী বিপ্লব কুমাৰ দেবে ক’ভিড ১৯ ত মৃত্যু হোৱা লোকসকলৰ পৰিয়ালৰ সদস্যসকলৰ বাবে ক্ষতিপূৰণ ঘোষণা কৰাৰ প্ৰায় পাঁচ মাহ পিছত সেই পৰিয়ালসমূহৰ তালিকা প্ৰস্তুত কৰি  মুখ্যমন্ত্ৰীৰ কাৰ্য্যালয়লৈ প্ৰেৰণ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে। ২০২০ চনৰ ৩১ ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত মৃত্যু হোৱা লোকৰ পৰিয়ালেহে এই সুবিধা লাভ কৰিব ৷

 মুখ্যমন্ত্ৰীৰ বিশেষ  সচিব ড০ পি কে গোৱেলে সকলো জিলা ন্যায়াধীশক এখন পত্ৰৰ জৰিয়তে সকলো জিলাৰ লোকেই যাতে এই সুবিধা লাভ কৰে সেইয়া নিশ্চিত কৰিবলৈ নিৰ্দেশ প্ৰদান কৰিছে ৷

 ক্ষতিপূৰণৰ আশ্বাস

ইয়াৰ পূৰ্বে ৭ মে’ত মুখ্যমন্ত্ৰী বিপ্লব কুমাৰ দেবে ক’ৰণাৰ সৈতে যুঁজ দি মৃত্যু হোৱা সকলৰ পৰিয়ালৰ সদস্যসকলৰ বাবে ১০ লাখ টকাৰ ক্ষতিপূৰণ ঘোষণা কৰিছিল।
 আশ্চৰ্যজনক বিষয়টো হ’ল ইয়াৰ পিছতে, ৰাজ্যত হঠাৎ পজিটিভ ৰোগীৰ লগতে  মৃত্যুৰ ঘটনা বদ্ধি পাইছিল ৷

চিপিএম আৰু কংগ্ৰেছকে ধৰি বিৰোধী দলবোৰে মৃতকৰ পৰিয়ালৰ সদস্যসকলৰ ক্ষতিপূৰণৰ দাবীত  প্ৰতিবাদ অব্যাহত ৰাখিছিল।
 ইতিমধ্যে ঘোষণা কৰা হৈছে যে ক’ভিড-১৯ৰ ফলত হোৱা মৃত্যুৰ ক্ষেত্ৰত, মৃতকৰ পৰিয়ালে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ সাহায্য পুঁজি আৰু ৰাজ্যৰ দুৰ্যোগ সাহাৰ্য্য পুঁজি (এছ ডি আৰ এফ) ৰ পৰা ক্ৰমে ৬ লাখ আৰু ৪ লাখ টকাৰ মুঠতে ১০ লাখ টকাৰ এক্স-গ্ৰেছিয়া লাভ কৰিব।   
অনুদানৰ বিতৰণ
চৰকাৰে এই নিৰ্দেশত উল্লেখ কৰিছে যে যোগ্য বুলি  বিবেচিত হ’লেহে ৰাজহ বিভাগে এছডিআৰএফৰ সাহায্য মুকলি কৰিব।
ক’ভিড-১৯ৰ সৈতে যুঁজ দিয়া প্ৰধানমন্ত্ৰী গৰীব কল্যাণ পেকেজ বীমা আঁচনিৰ  অধীনলৈ অহা স্বাস্থ্য কৰ্মীসকলক এই গ্ৰাণ্টৰ পৰা বাদ দিয়া হ’ব। ৰাজ্যৰ বাহিৰত ক’ভিড-১৯ ৰ মৃত্যু হোৱা ত্ৰিপুৰাৰ স্থায়ী বাসিন্দা তথা ত্ৰিপুৰাৰ বাহিৰৰ যিকোনো ব্যক্তিক এই গ্ৰাণ্টৰ পৰা বাদ দিয়া হ’ব বুলি নিৰ্দেশত উল্লেখ কৰা হৈছে।
সংশ্লিষ্ট জিলা দণ্ডাধীশ আৰু উপায়ুক্তক পৰিয়ালসমূহক বিতৰণৰ বাবে   ৩ লাখ টকাকৈ দুটা পৰ্য্যায়ত ৬ লাখ টকা প্ৰদান কৰা হ’ব। 

জিলা ন্যায়াধীশসকলে এই সাহায্য প্ৰদান কৰাৰ পিছত ইয়াৰ  প্ৰমাণপত্ৰ মুখ্যমন্ত্ৰীৰ সচিবালয়লৈ প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব ৷

পৰৱৰ্তী ৩১ ডিচেম্বৰলৈকে ক’ভিড-১৯ ৰ বাবে হোৱা মৃত্যুৰ ঘটনাৰ বাবেহে সাহায্য প্ৰদান কৰা হ’ব বুলি ত্ৰিপুৰা চৰকাৰে স্পষ্ট কৰিছে ৷ ৰাজ্যখনত  এতিয়ালৈকে ক’ভিডত  মুঠ ২৯, ৬৮৮ জন ব্যক্তি আক্ৰান্ত হৈছে আৰু  ৩২৯ জন ব্যক্তিৰ এই ভাইৰাছৰ আক্ৰমণৰ বাবে মৃত্যু হৈছে।